2008 metų Europos kiokušin karatė čempionatas

Medalių derlius – įvairiausių spalvų

Tai, ko nepavyko padaryti Lietuvos kiokušin karatė rinktinės favoritams, padarė supersunkiasvoris Lukas Kubilius – klaipėdietis pirmą kartą tapo Europos čempionu.

Didžiausias laimėjimas

Vienas aukso, du sidabro ir šeši bronzos medaliai – toks lietuvių laimikis Bulgarijoje įvykusiame Europos kiokušin karatė čempionate.

Varžybos, prasidėjusios šeštadienį aštuntą valandą ryto, baigėsi prieš pat vidurnaktį.
Ir tik pati paskutinė kova lėmė Lietuvai aukso medalį. L.Kubilius finale po pratęsimo nugalėjo Eduardą Janoašvilį ir pirmą kartą tapo Europos čempionu.

„Tai – didžiausia mano pergalė. Tikrai netikėjau, kad galiu pagaliau tapti Europos čempionu“, – vos gaudydamas kvapą po finalo kovos kalbėjo L.Kubilius.
Burtai lėmė, kad Lietuvos kovotojas pirmajame rate buvo laisvas. Antrajame jis anksčiau laiko įveikė švedą Fredriką Olssoną, pusfinalyje tik tamešivari (lentučių laužymo) testas lėmė L.Kubiliaus pergalę prieš patyrusį daną Brianą Jakobseną.
Klaipėdiečiui kelią į viršūnę gerokai palengvino tai, kad geriausias Lietuvos kovotojas, pasaulio vicečempionas Donatas Imbras šįkart Europos čempionato kovas stebėjo tribūnoje.

Supersunkiasvorių pusfinalio dvikovoje tarp bulgaro Yordano Terzievo ir E.Janoašvilio po teisėjų sprendimo pergalę skirti gruzinui kilo visuotinis nepasitenkinimas – ant tatamio žiūrovai pradėjo mėtyti mineralinio vandens butelius. Ir tik paskelbus, kad už tokius dalykus Bulgarijos federacija gali būti pašalinta iš Europos karatė organizacijos, įsiaudrinusi publika nurimo.

Bulgaras liko nenugalėtas

Įspūdingais nokautais tris kovas baigė ir į sunkiasvorių (iki 90 kg) finalą pateko kaunietis Mindaugas Pavilionis. Tačiau finale jį sustabdė šiuo metu nenugalimas bulgaras Valeri Dimitrovas, kuris Europos čempionu tapo šeštąjį kartą.

„Mindaugas nesilaikė numatytos taktikos ir toks patyręs ir stiprus priešininkas sugebėjo jam primesti savo valią. Manau, finalo įtampa ir garsus varžovo vardas padarė Mindaugui neigiamą įtaką, – kalbėjo M.Pavilionio treneris Ričardas Poška. – Tačiau iki finalo Mindaugas kovojo tiesiog fantastiškai.“

Tai, kad leido V.Dimitrovui primesti savo taktiką, pripažino ir pats kaunietis. Pasiteiravus, ar bulgaras iš tiesų yra nenugalimas, M.Pavilionis atsakė: „Nenugalimų nėra, yra tik nenugalėti.“

Gali būti, kad V.Dimitrovas toks ir liks – po šio čempionato jis ketina baigti karjerą.
Būdamas viršūnėje – laimėjęs pasaulio čempionatą – prieš keletą metų iš didžiojo sporto pasitraukė ir Paulius Klapatauskas, dabar pasišventęs trenerio darbui. Geriausias jo auklėtinis Darius Gudauskas šiame čempionate, užtikrintai laimėjęs pirmąsias kovas, krito pusfinalyje – jį nugalėjo tas pats V.Dimitrovas.

Vilniečiui D.Gudauskui po kovos teko vykti į ligoninę – jam buvo įtartas kelio raiščių plyšimas, tačiau tikslesnė diagnozė paaiškės po tyrimų Vilniuje.
M.Pavilionis gavo prizą už greičiausiąjį nokautą – pusfinalyje varžovą iš Ispanijos Kepą Exteberrią jis nokautavo per kelias sekundes.

Kovojo įvairiais būdais

Orestas Procas (iki 80 kg) buvo dar viena Lietuvos karatistų viltis, tačiau jis iš kovos pasitraukė po ketvirtfinalio.  Kovodamas su bulgaru Dimitaru Popovu, antrajame pratęsime kaunietis praleido netikėtą smūgį į nugarą ir teisėjai nutraukė kovą.
Tačiau daugiau nebegalėjo kovoti ir pats bulgaras, kuris kovoje su O.Procu nukentėjo tiek, kad buvo priverstas pasitraukti iš varžybų.

„Orestas praleido smūgį į stuburą. Toks kovos veiksmas yra neleistinas, bet teisėjai to neužfiksavo, – apgailestavo kauniečio trenerė Vilija Korsakovienė. – Apskritai šios svorio kategorijos finalas buvo keistas – kovojo du vengrai, neturintys jokių reitingų, nes visi favoritai iškrito anksčiau.“

Lengvasvorių (iki 70  kg) varžybose buvo didžiausia konkurencija. Tarp jų kovojo du kauniečiai – Vytautas Viščius ir Andrius Miseckas. Pirmasis, laimėjęs aštuntfinalio dvikovą, antrojoje po pratęsimo turėjo pripažinti Europos vicečempiono titulą vėliau apgynusio ukrainiečio Taraso Popovičiaus pranašumą.

O A.Miseckas nužygiavo iki pusfinalio ir iškovojo bronzos medalį. Įveikęs varžovus iš Prancūzijos, Gruzijos ir Ispanijos, R.Poškos auklėtinis pusfinalyje po lygios kovos teisėjų sprendimu nusileido būsimam čempionui vengrui Gaborui Rozsai.
Kata čempionate bronzos medalius iškovojo Raimundas Paškauskas iš Kauno ir Diana Mačiūtė iš Klaipėdos.

Pralaimėjo čempionei

Moterų varžybose iki finalo nukeliavo kaunietė Inga Mikštaitė (iki 65 kg).
Lemiamoje kovoje ji buvo priversta pripažinti Europos čempionės titulą apgynusios vengrės Editos Abraham pranašumą.

I.Mikštaitės treneris Gediminas Varkala liko patenkintas auklėtinės kovingumu, ypač atsižvelgiant į tai, kad jai neseniai buvo atlikta artroskopinė kelio operacija.
„Manau, kad Inga dar turi neišnaudotų rezervų“, – su viltimi kalbėjo treneris.
Bronzos medalius pelnė vilnietė Rita Pivoriūnaitė ir kaunietė Margarita Čiuplytė. P.Klapatausko auklėtinė R.Pivoriūnaitė jautėsi verta kovoti finale, nes ispanė Isis Pinilla pusfinalyje ją eliminavo smūgiu į draudžiamą vietą.

Teisėjai to neužfiksavo ir pergalę skyrė ispanei, kuri vėliau iškovojo Europos čempionės vardą. Lietuvos atstovai rašė protestą, tačiau jis nebuvo patenkintas.

Tribūnoje – garsusis japonas

„Lietuvos kovotojų rezultatus vertinu puikiai, – teigė Lietuvos kiokušin karatė federacijos (LKKF) viceprezidentas Audrius Mikšys. – Galbūt širdyje tikėjomės iškovoti daugiau aukso medalių, tačiau sportas yra sportas. Visi kovotojai nuėjo sunkų ir ilgą kelią, o tokia maža Lietuva iškovojo pakankamai daug apdovanojimų.“

Šis Europos čempionatas buvo svarbus tuo, kad finalo dalyviai iškart užsitikrino kelialapius į kitų metų pasaulio čempionatą. Tačiau ir kitiems kelias dar neužkirstas – stipriausieji pateks pagal reitingus, tarp kurių bus ir Lietuvos kovotojų.

Europos čempionato kovas tribūnoje stebėjo ne tik pasaulio absoliučios svorio kategorijos vicečempionas D.Imbras, bet ir planetos čempionas japonas Tsukakoshi.
Iš viso suaugusiųjų varžybose startavo beveik du šimtai karatistų iš 24 Europos valstybių. Išvakarėse Europos čempionato medalius išsidalijo ir jauniai. Čempionais tapo Eimantė Leliukaitė iš Kuršėnų ir Artūras Skerlo iš Panevėžio. Kaunietis Ignas Katkevičius iškovojo sidabro apdovanojimą.

Straipsnis Kauno dienoje apie 2008 metų Europos kiokušin karatė čempionatą ir jame dalyvavusią Karių klubo atstovę Ingą Mikštaitę.